Kurulum ve Özelleştirme

Kurulum ve Özelleştirme

Moodle Projelerinde Profesyonel Yaklaşım

Projenizin geliştirme sürecini sorunsuz geçirin.
kurulum-img-1

Proje Planlaması

kurulum-img-2

Geliştirme Süreci

kurulum-img-3

Test ve Revizyon Süreci

Moodle, bir öğrenme yönetim sistemi (LMS) olarak kullanılan açık kaynaklı bir platformdur. Esnek ve modüler yapısı sayesinde istenildiği gibi özelleştirmek ve kurumsal kimliğinizle uyumlu hale getirmek mümkündür.
Projenin başlangıcında öncelikle isterler netleştirilir, gerekirse isterlere özel bir araştırma yapılır ve proje planı oluşturulur. Proje planına uyulmasına azami özen gösterilir. Agile proje yönetimi süreçleri işletilir ve milestonelar tamamlandığında müşteriden geri bildirim alınır. Böylece müşteri proje boyunca gelişmeleri yakından takip etme ve müdahile etme imkanı bulur. Proje tamamlandıktan sonra müşteriye sunulmadan önce şirket içerisinde detaylı bir test sürecinden geçer. Bu test süreci içerik kontrolü, fonksiyonel testleri ve değişik rollere ait kullanıcı senaryolarının test edilmesini kapsar. Test sürecinden sonra müşteriye proje sunumu yapılır ve müşterinin değişiklik yapılmasını istediği kısımlar varsa bunlar yerine getirilir.

Kurulum ve Özelleştirmede İzlenen Adımlar

steps-img-1
Hosting Hizmeti
Moodle sitenizin kurulumu için ihtiyaç duyulan sunucu için hosting hizmeti vermekteyiz. Bunun için adanmış (dedicated), ihtiyaç duyulduğunda büyütülebilir (scalable) sunucular kullanılmaktadır. Eğer farklı bir sunucuya kurulum yapılması istenirse, bu şekilde de bir çalışma modeli izlenmektedir.
steps-img-4
Site Ayarlarının Yapılması
Moodle'ın ana yönetici paneline erişerek site ayarları yapılır. Bu ayarlar, kurum adınızı belirlemek, dil tercihlerini yapmak, zamanlanmış işleri(cron) başlatmak için gerekli ayarları yapmak, email alıp göndermek için SMTP ayarlarının yapılması, SSO ile farklı bir siteye bağlanacaksa bu ayarların yapılması ve benzeri işleri kapsar.
steps-img-3
Tema Özelleştirmesi
Moodle kurulumu yapıldıktan sonra Moodle temasının kurulumu sağlanır ve markanızla ve görsel tercihlerinizle uyumlu olabilecek şekilde düzenlemeler yapılır. Moodle’ın esnek yapısı sayesinde istenilen bütün görsel değişiklikler, ekleme ve çıkarmaları yapmak mümkündür.
steps-img-5
Derslerin Oluşturulması
Tema kurulumu ve özelleştirilmesi yapıldıktan sonra istenilen kategoriler ve dersler oluşturulur. Daha sonra derslerin içinde indirilebilir döküman, düz yazı, resim, video, sınav, ödev, sertifika gibi birçok etkinlik oluşturularak ders sayfaları hazırlanır. Ayrıca bir Moodle sitesinde istenildiği kadar farklı web sayfası da oluşturulabilmektedir.
steps-img-7
Kullanıcı Yönetimi
Bir sonraki adımda kullanıcı yönetimi ayarları yapılmaktadır. Kullanıcı kaydı, oturum açma yöntemleri, kullanıcı rolleri ve erişim hakları gibi bir takım ayarlar yapılmaktadır.
steps-img-8
Eklenti Yönetimi
Moodle modüler bir yapıya sahiptir ve eklentiler yoluyla özellikleri ve işlevselliği genişletebilmektedir. Bir sonraki adımda ihtiyaç duyulan eklentiler indirilip, gerekli ayarlar yapılır ve hali hazırda mevcut Moodle versiyonu ile uyumlu eklenti yok ise yeni eklenti geliştirmesi süreci işler.
0
Hosting Hizmeti
0
Moodle Özelleştirme

İhtiyaç duyduğunuz tüm çevrim içi eğitim gereksinimleriniz tek elden çözülsün.

call-to-action-2